PRAVILNIK O DISCIPLINSKOM I ŽALBENOM POSTUPKU SAVEZA PSIHOTERAPIJSKIH UDRUŽENJA U BIH
-
Pravilnik o disciplinskom i žalbenom postupku
PRAVILNIK O DISCIPLINSKOM I ŽALBENOM POSTUPKU SAVEZA PSIHOTERAPIJSKIH UDRUŽENJA U BOSNI I HERCEGOVINI
1. Opšte odredbe
Pravilnik o disciplinskom i žalbenom postupku Saveza psihoterapijskih udruženja Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Pravilnik) propisuje nadležnosti i postupanje organa u vođenju disciplinskog i žalbenog postupka u slučaju prigovora na rad člana Saveza psihoterapijskih udruženja Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Savez). Organi nadležni za vođenje disciplinskog, odnosno žalbenog postupka su Etički odbor, Disciplinska komisija i Arbitražno vijeće.
Etički odbor imenuje Upravni odbor (UO) Saveza na mandat u trajanju od 4 godine. Sastoji se od neparnog broja članova, a najmanje 3 (tri) člana. Upravni odbor također bira Predsjednika Etičkog odbora između izabranih članova. U slučaju da osnova za pritužbu postoji, Etički odbor procjenjuje utemeljenost pritužbe te pokreće ovim Pravilnikom utvrđen postupak. Etički odbor osniva Disciplinsku komisiju za svaki pojedini slučaj, te podnosi godišnji izvještaj UO o prirodi, broju i ishodu podnesenih pritužbi na način da očuva anonimnost uključenih.
Arbitražno vijeće imenuje Skupština Saveza koja usvaja i Pravilnik o arbitražnom postupku.
2. Pokretanje disciplinskog postupka
2.1. Pokretanje disciplinskog postupka može uslijediti podnošenjem prigovora na rad člana Saveza psihoterapijskih udruženja Bosne i Hercegovine ( u daljem tekstu: Savez) u smislu povrede Etičkog kodeksa i/ili profesionalne prakse, a koji može podnijeti klijent, njegov član porodice,drugi član Saveza, odnosno Savez.
2.2 Pritužbe se ulaže u što kraćem roku od nastanka spornog događaja. Rok zastare za ulaganje prigovora su tri (3) mjeseca.
2.3. Udruženje ili pojedinac na kojeg se odnosi prigovor mora biti član Saveza u vrijeme navedene povrede Etičkog kodeksa i/ili profesionalne prakse. Član na kojeg se odnosi prigovor, ne može prekinuti svoje članstvo u Savezu za vrijeme trajanja disciplinskog, odnosno, žalbenog postupka.
2.4. Prigovor iz prethodne tačke se podnosi u formi pismene izjave predsjedniku Etičkog odbora Saveza. Etički odbor, u slučaju nepotpune ili nejasne forme i/ili sadržaja izjave o prigovoru, vraća prigovor podnositelju na dopunu. Istovremeno o prigovoru pismeno obavještava člana Saveza na kojeg se prigovor odnosi. Anonimne izjave Etički odbor neće uzimati u razmatranje.
2.5. Po prijemu prigovora, Etički odbor u sastavu od najmanje 3 člana odlučuje da li je prigovor osnovan ili nije. Ukoliko Etički odbor zaključi da je prigovor osnovan i da su kršena pravila psihoterapijske prakse, konstatovaće to zapisnički i formirati Disciplinsku komisiju. Disciplinska komisija (u daljem tekstu: Komisija) broji 3 člana. Članove Komisije imenuje Etički odbor i to 1 član iz sastava Etičkog odbora i 2 člana imenovana ad hoc. Prilikom imenovanja članova Komisije, Etički odbor vodi računa o bliskosti poslovnih i privatnih odnosa između članova Komisije i uključenih strana. Etički odbor ima obavezu da obavijesti u pismenoj formi lice koje je imenovano za člana Komisije. Ukoliko imenovani član Komisije poznaje ili ima profesionalni ili privatni odnos sa bilo kojom od strana u postupku, a što bi moglo dovesti u sumnju njegovu/njenu nepristrasnost, dužan je o tome obavijestiti Etički odbor i zatražiti svoje izuzeće iz postupka.
3. Tok postupka
3.1. Predajom prigovora Komisiji od strane Etičkog odbora pokreće se disciplinski postupak. Discipliska komisija, uz prigovor prima i ostalu pismenu dokumentaciju koja ima neposredne veze sa navodima iz prigovora, te tako kompletiran predmet dostavlja drugoj strani na izjašnjenje. Radi provođenja toka disciplinskog postupka, Komisija bira svog predsjednika i određuje lice za vođenje zapisnika – zapisničara. Komisija ima pravo da ponovo razmotri osnovanost prigovora u svjetlu ocjene osnovanosti koju je dao Etički odbor. Ukoliko Komisija prihvati ocjenu Etičkog odbora o osnovanosti prigovora, formalno pokreće disciplinski postupak. O danu zakazivanja sjednice Komisije i odlučivanju o podnesenom prigovoru, Komisija pismeno obavještava podnosioca prigovora kao i lice protiv koga se prigovor uložio i to najkasnije 14 dana prije datuma zasjedanja Komisije. Uz obavještenje o datumu sjednice, Komisija stranama kao i Etičkom odboru dostavlja svu pismenu dokumentaciju. Sjednica uključuje prisutnost obje strane u postupku. Ukoliko to nije moguće, Komisija određuje neki drugi mogući oblik verbalne komunikacije u razumnom vremenskom roku.
3.2. Za vrijeme trajanja disciplinskog postupka, član Saveza protiv koga je podnesen prigovor nije pod obavezom čuvanja povjerljivih informacija i podataka o podnositelju prigovora dobivenih tokom psihoterapijskog rada s istim. O oslobađanju od ove obaveze Etički odbor će upoznati podnositelja prigovora prilikom dostavljanja obavijesti o pokretanju disciplinskog postupka.
3.3. Na početku sjednice, predsjednik Komisije zapisnički konstatuje da su strane učesnice disciplinskog postupka na vrijeme obaviještene i da odlučivanje o prigovoru može početi. Predsjednik Komisije je dužan u cjelosti pročitati prigovor pred članovima Komisije i prisutnim stranama disciplinskog postupka. Ukoliko je Etički odbor dostavio posebno mišljenje, o tome također obavještava sve prisutne. Prije početka rada, Komisija može obezbijediti zvučno snimanje sjednice. Snimke, i svi prikupljeni pisani materijali šalju se Etičkom odboru i čuvaju do završetka disciplinskog i žalbenog postupka, a nakon toga se brišu i/ili uništavaju.
4. Odluka Disciplinske komisije
4.1. Ukoliko Komisija nađe da su ispunjeni svi uslovi za odlučivanje, uzeće pojedinačne izjave strana u disciplinskom postupku i pristupiti odlučivanju o tome da li postoji osnova za izricanje određene mjere. Prije donošenja konačne odluke po prigovoru, stranke u postupku mogu Komisiji predložiti da se postupak obustavii da prigovor bude povučen uz saglasnost obiju strana.
4.2. Odlučivanje o prigovoru Komisija vrši glasanjem članova Komisije. Punovažna je odluka Komisije ukoliko je za nju glasalo najmanje 2 člana.
4.3. Discplinske mjere
Nakon provedenog postupka, Komisija može donijeti jednu od sljedećih mjera:
- Opomena kao mjera za blaže kršenje profesionalne prakse
- Ukor kao mjera za ozbiljnije kršenje pravila profesionalne prakse
- Privremeno isključenje iz članstva
- Trajno isključenje iz članstva i brisanje iz službenog Registra Saveza
4.4. Kod donošenja bilo koje od navedenih disciplinskih mjera, Komisija mjeru konstatuje u dispozitivu odluke, a razloge za donošenje te mjere navodi u obrazloženju sa opširnim navodima razloga za izricanje baš te mjere.
5. Izrada i dostavljanje odluke Komisije
5.1. Pismeni otpravak odluke Komisije dostavlja se najkasnije u roku od 21 dana od dana održane sjednice preporučenom poštom podnosiocu prigovora, licu protiv koga je prigovor podnešen, kao i Etičkom odboru i drugim stranama, odnosno licima, koja su uključena u izvršavanje disciplinske mjere iz odluke Komisije. Kod izrade odluke Komisije, Komisija će tačno odrediti rok izvršenja mjere kao i organ izvršenja.
5.2. Kod donošenja odluke o isključenje otpravak odluke Komisija dostavlja osim stranama navedenim u stavku 1 ovog člana i Upravnom odbor koji donosi odluku o isključenju iz članstva Saveza i brisanja iz službenog Registra Saveza.
5.3. Radi obezbjeđenja uslova za žalbeni postupak, sastavni dio odluke Komisije čini i pouka o pravnom lijeku koji se može uložiti, te naziv organa kome se žalba podnosi.
6. Žalbeni postupak
6.1. Na odluku Komisije moguće je uložiti žalbu. To mogu učiniti obje strane u postupku. Žalba se podnosi predsjedniku UO Saveza u roku od četrnaest (14) dana od dana prijema odluke Komisije.
6.2. Podnosilac žalbe dužan je pismeno obavijestiti žalbeni organ o razlozima za podnošenje žalbe.
6.3. U roku od 15 (petnaest) dana od prijema žalbe Predsjednik UO dostavlja žalbu i njezine priloge tuženiku te određuje rok za podnošenje pisanog odgovora na žalbu. Rok za podnošenje pisanog odgovora na žalbu ne može biti duži od 30 dana.
6.4. Pisani odgovor na žalbu tuženik u navedenom roku dostavlja UO.
6.5. UO Saveza na vanrednoj sjednici zakaznoj u hitnom postupku razmatra žalbu i odgovor tuženika na žalbu i donosi odluku o prihvaćanju žalbe i proslijeđivanju žalbe Arbirtažnom vijeću Saveza.
6.6. U roku od 7 (sedam) dana od dana održavanja sjednice UO, Sekretar Saveza odluku UO i odgovor tuženika zajedno s prilozima dostavlja tužitelju.
6.7. U roku od 7 (sedam) dana od dana održavanja sjednice UO Sekretar Saveza žalbu zajedno s prilozima, odgovor tuženika zajedno s prilozima i odluku UO dostavlja predsjedniku Arbiražnog vijeća Saveza.
6.8. Arbitražno vijeće može svojim rješenjem potvrditi izrečenu mjeru Komisije čime se žalba odbacuje kao neosnovana.
6.9. Ukoliko Arbitražno vijeće prihvati žalbu, odbacuje izrečenu mjeru Komisije što može učiniti iz dva razloga:
(a) što je izrečena mjera neadekvatna – nesrazmjerna u odnosu na kršenje profesionalne prakse kako je navedeno u prigovoru, odnosno kako proističe iz druge priložene dokumentacije;
(b) što nije u cjelosti ispoštovana procedura disciplinskog postupka.
6.10. Ukoliko je žalba prihvaćena zbog nepoštivanja procedure disciplinskog postupka, Arbitražno vijeće može u žalbenom postupku otkloniti nedostatke učinjene proceduralnom greškom.
6.11. U slučaju da Arbitražno vijeće odluči da izrečena mjera nije primjerena kršenju pravila profesionalne prakse, odnosno etičkog kodeksa profesije, donijeće novu odluku sa izrečenom mjerom i obrazloženjem iste, čime se odluka Komisije na koju je upućena žalba stavlja van snage.
6.12. Odluka Arbitražnog vijeća dostavlja se Etičkom odboru na potvrđivanje u roku od petnaest (15) dana nakon završenog žalbenog postupka. Nakon što primi odluku Arbitražnog vijeća, a u roku odsedam (7) dana, Etički odbor je dužan dostaviti istu Upravnom odboru Saveza i stranama u postupku.
6.13. Odluka Arbitražnog vijeća o prihvaćanju mjere isključivanja iz članstva dostavlja se Upravnom odboru na potvrđivanje u roku od petnaest (15) dana.
6.14. Potvrđena odluka Arbitražnog vijeća je konačna i obavezujuća za sve strane u disciplinskom, odnosno žalbenom postupku. Sastavni dio odluke Arbitražnog vijeća čini i pouka o pravnom lijeku koja predviđa mogućnost sudske zaštite prava strane nezadovoljne odlukom Arbitražnog vijeća.
6.15. Svi dokazi, pisani materijali i svjedočanstva korištena u žalbenom postupku čuvaju se u arhivi Etičkog odbora u trajanju od četiri godine od završenog žalbenog postupka.
7. Završne odredbe
7.1. Troškovi
7.1.1. Iznos troškova disciplinskog postupka određuje Etički odbor na osnovu materijalno-finansijskih podataka važećih u vrijeme vođenja postupka. Troškovi disciplinskog postupka padaju na teret sredstava Saveza.
7.1.2. Ako je nakon provedenog disciplinskog postupka došlo do žalbenog postupka, njegove troškove snosiće podnositelj žalbe ukoliko je žalba odbačena, a ukoliko je žalba osnovana, troškovi padaju na teret sredstava Saveza.
7.2. Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom usvajanja na sjednici Upravnog odbora Saveza, a primjenjuje se nakon sedam (7) dana od dana objave na web stranici Saveza.
7.3. Pravilnik je usvojen na sjednici Upravnog odbora Saveza održanoj 02. 02. 2022. godine.
O nama
Cilj Saveza psihoterapijskih udruženja u BiH je razvoj i promocija psihoterapije u skladu s europskim standardima, osiguranje potrebnih uvjeta za uspostavljanje zvanja psihoterapeuta te ujednačavanje psihoterapijske prakse. Primarni cilj Saveza je zaštita psihoterapijske djelatnosti u BiH kako bi se klijenti zaštitili od nestručnih i nekvalificiranih terapeuta.
Kontaktirajte nas: info@spubih.com